WordPress Kurulum Rehberi

WordPress Kurulum Rehberi

Öncelikle hosting aldığımız firmanın ana sayfasında sağ üst köşede yer alan kullanıcı profilinize tıklayın ve açılan pencerecen Hesabımı Ziyaret Et butonuna tıklayın. 

Eğer sağ üst köşede adınız değil de giriş butonu çıkıyorsa , giriş butonuna basıp giriş yapın. 

Tıkladıktan sonra karşımıza Alan Adları, Web Hosting ve Kurumsal E-Posta sekmelerinin yer aldığı bir arayüz gelecektir. Bu panelden blog kurmak için yapacağımız ilk adım Web Hosting bölümünde yer alan cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma kısmında bulunan kurulum butonuna tıklamak. 

Sizin ekranınızda Burada Kurulum Yazacaktır

Kurulum butonuna tıkladıktan sonra karşımıza cPanel kurulumu yapacağımız alan adı seçme ekranı açılıyor. Bu kısımda Hesabınızdan Bir Alan Adı Seçin kısmını işaretleyip,altındaki seçim ekranından biraz önce satın aldığımız alan adını seçip ileri butonuna tıklıyoruz. 

Ardından bizden bir veri merkezi seçmemizi isteyecek. Bu kısımda Avrupa‘yı seçip , ileri diyin. 

Veri merkezi seçiminin ardından sizden cPanel için kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi isteyecektir. Kullanıcı adı ve şifre belirleyip ileri diyin. 

Not :Eğer karışınıza cPanel kullanıcı adı ve şifre belirleme ekranı çıkmazsa, merak etmeyin. Bir sonraki adımla devam edin. Bazen firma bu cPanel kullanıcı adı ve şifresini sizin adınıza otomatik oluşturuyor.  

Kurulumun son adımında ise karşınıza bir wordpress sitesi oluşturun diye bir seçenek çıkacak. Şimdi değil, teşekkürler diyip Son butonuna basıyoruz. 

Son butonuna bastıktan sonra cPanel kurulumu başlayacaktır. Kurulum biraz zaman alabilir. Bittikten sonra karşınıza Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı şeklinde bir mesaj gelecektir. Altındaki Panoya Git butonuna tıklayarak devam edin. 

 

Şimdi cPanel’e giriş yapacağız. Öncelikle her zaman bu cPanele giriş ekranına gelmek için Firmaya Üyelik Girişi > Sağ üst köşede bulunan kullanıcı adına tıklama > Ürünlerim > Web hosting > cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin yanında bulunan Yönet butonu sizi bu ekrana getirecektir. 

Öncelikle cPanel Yöneticisi‘ne tıklıyoruz. CPanelimize giriş yaptıktan sonra Web uygulamaları sekmesi altında WordPress seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıklayıp wordpress kurulumuna başlayabilirsiniz. 

Uygulamayı Kur butonuna bastıktan sonra bizden kurulum için protokol seçmemizi istiyor , yani sitemizin uzantısını seçmemizi istiyor. 

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ] 

Sitenizin adının başında www.olması ile olmaması arasında hiçbir fark yok. Ben bilgimakinesi’ni kurarken www. Kullandım ama siz kullanmak zorunda değilsiniz. Teknik olarak hiçbir fark yoktur. 

https:// ise , SSL güvenlik ağı içindir ve SSL kullanmak için ek ücret ödemeniz gerekmektedir. 

Blogcular için daha işin başındayken gereksiz bir para kaybıdır. Fakat ücretsiz SSL kurabileceğimiz siteler var. Ücretsiz SSL kurulumu Rehberi yazıma göz atabilirsiniz. 

 

Dizin(İsteğe Bağlı): 

WordPress blogunu tam olarak hangi URL adresine kuracağımızı seçiyoruz. Blogunuzu aldığınız site adresine direkt olarak kurmak istiyorsanız bu seçeneği boş bırakın. 

Versiyon: WordPress’in en son sürümünü tercih edin. Zaten ekranda karşınıza da en son sürüm çıkacaktır. 

Dil Seçeneği: Sitenizin yönetim paneli ve içerik yazım dilinin dil seçimini yapıyoruz. Hangi dilde yazmak istiyorsanız , o dili kullanabilirsiniz. 

Yönetici adı ve Şifre: Sistem varsayılan olarak bu seçeneği admin olarak seçer. Kesinlikle admin yapmaktan uzak durun. Çok büyük bir güvenlik açığıdır. 

Yönetici E-Adresi: Sıklıkla kullandığınız bir mail adresinizi verebilirsiniz. 

Site İsmi : Benim kullandığım isim Bilgi Makinesi , siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz. 

Site Sloganı: Benim sitemin Sloganı “İnternetten Para Kazandıran 12 Garanti Yöntem” 

İkili Faktör Doğrulama: Bu seçeneği isterseniz etkin , istemezseniz etkisiz bırakın. Bir güvenlik önlemidir. Size kalmış. 

Diğer Seçenekleri Aşağıdaki gibi işaretleyin. 

Sınırlı giriş denemesini No olarak işaretleyin. 

Gelişmiş Ayar Yönetimi : Bu kısmı ” Benim için otomatik yap” seçeneğine tıklayın. 

Ve tüm seçenekleri anlattığım gibi işaretledikten sonra en son adım sağ aşağıda yer alan Kur butonuna basmak. 

Kurulum bittikten sonra bize wordpress kurulumunun hangi domain ismine yapıldığını ve admin paneline girişi yapacağımız linkleri veriyor. 

Yönetim URL adresine gidip , biraz önce belirlediğimiz yönetici adı ve şifre ile blogumuzun admin paneline giriş yapabiliriz. 

Admin Paneline gider gitmez , karşımıza son olarak hemen aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda da Hayır,Teşekkürler diyip , direk olarak admin panelinize gidebilirsiniz. 

Blog nasıl açılır ve Wordpress nasıl kurulur öğrendik. Artık bir blog sahibisiniz.  Blog tasarımlarınızı blogunuza giriş yaptıktan sonra wordpress admin  panelinden yapabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın