Visual Basic

Visual Basic Nedir ?

Visual Basic, Microsoft tarafından, Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiş, olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Öğrenilmesi de kullanılması da oldukça kolaydır. Çok kısa sürede değerleri 100’lerce doları aşabilen programlar oluşturabilirsiniz. En güzel özelliklerinden birisi ise Windows ile tam uyumlu olmasıdır.

Bu Visual Basic yazı serimize başlarken herhangi bir kodlama veya visual basic deneyiminiz olmasına gerek yoktur. Her şeyi adım adım açıklayacağım. Sabırlı olur ve yaptığımız örneklerini kendiniz uygularsanız ezberlemekten çok öğrenmiş olacaksınız. Gözünüzde büyütülecek kadar zor değildir.  Öncelikle bilgisayarınızda Visual Basic 2015 veya 2017 olmasını öneririm. Daha önceden indirmediyseniz adım adım anlatacağım.

Öncelikle aşağıdaki adresten Visual Basic İndiriyoruz.

Daha sonra kurulum dosyasını çalıştırıp hangi sürücümüze kuracağımızı seçip kurulum işlemini başlatıyoruz.

Programı kurduktan sonra Windows arama kısmına Visual yazdığınızda karşınıza çıkan Visual Studio Installer‘a tıklıyoruz.

Visual Studio Installer’ı açtıktan sonra karşımıza çıkan Visual Studio Community 2017’nin altında bulunan diğer seçeneğinden Değiştir‘e tıklıyoruz.

Değiştir’e tıkladıktan sonra karşımıza açılan ekrandan ” Evrensel Windows Platformu Geliştirme ” , ” .NET masaüstü geliştirme” , “ C++ ile masaüstü geliştirme” , “Veri depolama ve işleme” , “Visual Studio Uzantısı Geliştirme” kısımlarını işaretliyoruz ve sağ aşağıdan Değiştir‘e tıklıyoruz.

 

Sonra programımız derslerimiz için uygun hale geliyor. Derslere başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum. Eğer yazdıklarımı okursanız aklınızda bir şey kalacağını düşünmüyorum ama deneyerek yazarak yapmaya çalışırsanız daha çok şey öğreneceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar.

1.Ders  adlı yazımı okumak için tıklayınız.

 

Bir Cevap Yazın