Visual Basic Dersleri #1

Visual Basic Giriş ve Temel Bilgiler

Bu yazımızda Visual Basic kullanımını ve bileşen yerleşimlerini göstereceğim. Ben kendime göre kullandığım bileşen yerleşimini göstereceğim size. Kendiniz istediğiniz gibi yerleştirebilirsiniz. Ama anlamanız açısından kolaylık olacağını düşündüğüm için başlarda benim gibi yerleştirebilirsiniz. Yerini değiştirmek istediğiniz bileşenin üstüne mouse ile basılı tutarak sürüklemeniz yeterli olacaktır.

Benim kullandığım bileşen düzeni aşağıdaki gibidir. Sol Kısımda Araç Kutusu , Sağ kısımda yukarıda Çözüm Gezgini ve onun altında Özellikler sekmesi ve aşağı kısımda da Çıktı sekmesini kullanıyorum. Eğer sizde default modda Özellikler sekmesi yoksa , Görünüm > Özellik Penceresi (F4)’e tıklayarak açabilirsiniz.

Öncelikle üzerinde çalışacağımız bir proje oluşturmak için Dosya > Yeni > Proje sekmesine tıklıyoruz.

Karşınıza bir sürü proje çeşidi çıkacaktır. Bizim çalışacağımız projenin adı Visual Basic > Windows Masaüstü > “Windows Forms Uygulaması (.NET Framework)“.

Ad: Kısmından Projemizin adını belirliyoruz.

Konum : Projemizin kaydedileceği konumu belirtiyoruz. Default konumu seçmemenizi öneririm. Çünkü projenize ulaşmak zor olacaktır. Tüm projelerinizi kolayca erişebileceğiniz bir klasörde toplamanız da yarar olduğunu düşünüyorum.

Çözüm adı : Burası Ad ile bağlantılı olarak değişecektir.

Çerçeve : .NET Framework sürümü. Şunu belirtmeliyim ki son sürüm 4.7.1 sürümünde yazdığınız bir projeyi daha düşük bir sürüm kullanan bilgisayarda kullanamazsınız. Bunu belirtmeliyim. Fakat 4.5′ten aşağı bir sürüm kullanmamanızı öneririm.

Daha sonra Tamam‘a basıp projemizi oluşturuyoruz.

Karşımıza böyle bir ekran açılacak.  Önünüzde açılan “Form 1” adlı pencereye çift tıklarsanız kodlar bölümüne geçersiniz. Geri gelmek için yukarıdaki sekmeden projenizinadı.vb[Tasarım] sekmesine tıklamanız yeterlidir.

Öncelikle bir projeye başlamadan öğrenmemiz gereken temel bilgiler mevcut.  Proje penceresine 1 kez tıkladıktan sonra sağ aşağıda bulunan özellikler sekmesinde bir sürü özellik belirecek. Tavsiyem alfabetik sıra ile kullanmanızdır. Şimdi size orada gerekli olan bileşenlerin ne işe yaradığından bahsedeceğim.

ApplicationSettings ve Databindigs kısımlarını daha sonra açıklayacağım , şimdi açıklamam çok fazla bilginin havada kalmasına sebep olacaktır.

Name: Projemizde Form1 penceresini kodlarla çağırmak için kullanacağımız isimdir. Burası çok önemli. Çünkü bu kodlarla çağırılan isimdir. Text ile karıştırılmaması gerekir. Form1’in adını text bölümünden Deneme yapsanız bile kodlarla çağırmak için “Name” bölümünde yazan ismi girmeniz gerekmektedir.

AcceptButton: Projemize bir buton eklediğimizde otomatik kabul butonu ayarlamamıza yarar. Yani Enter veya Space tuşlarına bastığımızda otomatik olarak “evet , ileri , tamam” gibi belirlediğiniz butonların seçilmesini sağlar.

BackColor: Projemizin arka plan rengidir. Dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

BackgroundImage : Arka plana herhangi bir görsel eklemek istiyorsak bu sekmeden ekliyoruz.

BackgroundImageLayout: Arka plan görselimizin sınırlarını belirliyoruz. Pencereyi büyüttüğümüzde pencereyle büyütülsün mü yoksa orijinal boyutunu korusun mu gibi seçenekler.

CancelButton: AcceptButton’da olduğu gibi ESC tuşuna bastığımızda “Çıkış , Hayır” gibi butonları seçmemizi sağlar.

ContextMenuStrip: Araç Kutusu sekmesinden “Context Menu Strip” Ekleyip bu seçenekten eklediğimiz “Context Menu Strip“‘i seçiyoruz. Bu bir pencerede sağ tıkladığınızda açılan pencereye verilen isimdir.

Cursor: Mouse ikonumuzun programda nasıl görüneceğini seçmemize yarayan kısım.

Font : Yazı tipi ve Büyüklüğü gibi ayarları yaptığımız sekmedir.

Icon : Proje dosyamızın ikonudur.

Language : Bunu Varsayılan olarak bırakmanızı öneririm.

Locked : Bir bileşeni kilitlemenizi sağlar. Yanlışlıkla yerinden oynatmak istemediğiniz bileşene tıklayarak Locked kısmını True olarak değiştirebilirsiniz.

Text : Penceremizin ismidir. Name ile karıştırılmamalıdır. Dosyanızı çalıştıran biri TEXT ismini görür , name ismi sadece kodlar içindir.

Özellikler sekmesi kısaca böyledir. İlerleyen derslerde Olaylar sekmesine geçeceğiz ama sabırlı olmanız gerekiyor.  Şimdi Bir buton ekleyelim. Bunun için Araç Kutusu > Button ‘a 1 kez tıkladıktan sonra form1’in üzerine gelip basılı tutup butonumuzun büyüklüğünü çizip bırakıyoruz.

Buton’a çift tıkladığımızda Buton’a tıkladığımızda çalışacak kodları yazacağımız kısım açılacaktır.

 

İlk dersimiz bu kadar arkadaşlar. Şuanda size temel bileşenlerden bahsetmeye çalıştım. Diğer dersimizde menü oluşturma , butonlara komutlar verme  ve bu gibi işlevsel özelliklerden bahsedeceğim. Birkaç yazı sonra değişkenler,döngüler , referanslar ve form olaylarından bahsedeceğim. Anlamadığınız bir kısım varsa eğer yorum olarak sorularınızı yazabilirsiniz. Ayrıca iletişim sekmesinden mail atarak sorabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın