Menü
Kategoriler
 
SAR Değeri Nedir ?

SAR Değeri Nedir ?

SAR Değeri : Kısaca özgül emilim oranı demektir. Elektronik cihazların çevrelerine yaydığı radyo frekanslarının canlı doku üzerindeki emilimidir. Ölçü birimi W/Kg ‘dır. SAR değeri ile ilgili çeşitli kısıtlamalar mevcuttur. Amerika’da 1.6 W/Kg üstü cihazların kullanımı yasaklanırken , bu oran Avrupa standartlarında 2.0 W/Kg olarak belirlenmiştir. SAR sadece cep telefonlarından değil , evimizde kullandığımız birçok elektrikli aletten yayılır.

Cep telefonları , Wi-Fi Güçlendiriciler , Yüksek Gerilim Kabloları , Sayaçlar , Jeneratörler , Buzdolabı , Akıllı Tv ve Mikrodalga Fırınlarında belirli SAR değeri vardır. SAR değeri standartlarının altında olanların satışına izin verilirken , SAR değerinin üstünde olan cihazların satışı kesinlikle yasaktır.

Yapılan Ölçümlere göre , insan sağlığı için en ideal SAR değeri 0.08 W/Kg‘dır. Günümüzde çevremizi saran bu kadar elektronik aletin arasında bu değere maruz kalmamız pek mümkün değil.

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla ve insanların sosyal medyaya duyduğu ilgi sonucu telefonumuzla çok fazla vakit geçiriyoruz. Hatta telefonuyla uyuyan insanlar bile var.

SAR Değeri Tehlikeli midir ?

SAR değeri , insan vücudu tarafından absorbe edilen yani emilen elektro-manyetik bir radyasyon olduğu için emilim miktarıyla zararı doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu etkiye ne kadar çok maruz kalırsanız dokularınız ısınmaya başlayacaktır. Vücut bir süre sonra bu ısınmadan zarar görmeye başlayacaktır. Özellikle uzun telefon görüşmeleri yaptıysanız baş ağrısı mutlaka yaşamışsınızdır. Bunun nedeni telefonun yaydığı (özellikle konuşurken en üst seviyeye çıkar) elektro-manyetik radyasyondur.

SAR değerinin bilinen birçok etkisi vardır fakat bunların hiçbiri tamamen %100 ispatlanmış değildir. Sağlık riske atılacak bir konu olmadığından bu etkileri ispatlanmış gibi düşünmenizde yarar olduğunu düşünüyorum.

Yüksek SAR değerine sahip cihazların etkileri

Kısa Süreli Etkiler

Görüş alanında daralma
Kalp rahatsızlıkları
Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
Yorgunluk hissi
Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
Embriyo gelişiminin zarar görmesi
Kulaklarda ısınma
Kadınlarda düşük riskinin artması
İşitmede geçici aksaklıklar oluşması
Kan hücrelerinin bozulması
Bas ağrıları ve sersemleme
Bağışıklık sisteminin bozulması

Uzun Süreli Etkiler

Yüksek tansiyon
Genetik yapının bozulması
Sperm sayısının azalması
Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri
Cilt kanseri
Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Gibi çok ciddi etkileri bulunuyor. Bu etkilerin ortaya çıkması kişiden kişiye ve maruz kaldığı SAR değerine göre değişiklik göstermektedir.

Peki bu SAR değerinin zararlı etkilerinden nasıl korunacağız ?

SAR değerinin zararlı etkilerinden korunma

Cep telefonlarıyla bir numarayı tuşladıktan sonra telefonu hemen kulağımıza götürmemeliyiz.

Uzun soluklu bir telefon konuşması yapacaksak veya gün içerisinde sık telefon kullanıyorsak kulaklık kullanmalıyız.

Çift Sim kartlı telefonların SAR değeri , tek sim kartlı telefonların değerinden yüksektir. Çift Sim kartlı telefon alırken , diğer sim kart için DualStand by özelliğinin olup olmadığına dikkat edin.

Replika üretim telefonlar hiçbir şekilde denetlenmediği için çok yüksek SAR değerine sahip olabilirler. Bu cihazları kesinlikle kullanmayın.

 

 

 

 

*