Parker Güneş Sondası

Parker Güneş Sondası Fırlatıldı

NASA , 12 Ağustos tarihinde Parker Güneş Sondasını fırlattı. İnsanlık tarihinde Güneş’e en çok yaklaşacak olan bu sonda Güneş yüzeyine 6.2 milyon kilometre yaklaşacak ve en yakın konumdaki hızı saatte 700.000 km olacak. Parker Güneş Sondası programının amacı Güneş ile Dünya ilişkisinin insan hayatına en çok etki eden yönlerini araştırmak. Sonda projesi 2009 yılında NASA tarafından açıklandı ve tasarımına başlandı.

Görev süresi 6 yıl olarak planlanan Parker Sondası , İlk bir buçuk ayını Venüs yolunda geçirecek ve parlak gezegenin yer çekimini kullanarak rotasını Güneş’e çevirecek. Bir buçuk ay sonrasında da Güneş’e en yakın konumuna gelecek (Aralık, 2024 gibi) ve taç küresinde birkaç gün misafir olacak. Sonrasında, soğuk ve karanlık uzay boşluğuna yollanarak Dünya’ya bilgi aktarımına başlayacak.

Araya biraz da Güneş’in yapısıyla ilgili vermek istiyorum. Dünya’ya en yakın olan yıldız olan Güneş, çoğunlukla hidrojen (~%73) ve helyum (~25%) gazlarından oluşuyor. Güneş atmosferinin içten dışa üç katmanı var; ışık küre (fotosfer), renk küre (kromosfer) ve taç küre, ya da diğer adlarıyla güneş tacı veya korona

Sonda bu kadar ısıya ve radyasyona nasıl dayanacak? Taç kürenin sıcaklığı bir ila üç milyon Kelvin arasında (999726.85 °C’den fazla). NASA’nın blog paylaşımlarına göre, Parker’ın güçlendirilmiş, yaklaşık 11.5 cm kalınlığındaki karbon-karbon ısı kalkanı en fazla 1,370 °C’ye dayanabiliyor. İşi oldukça zor; ancak uzayın engin olması ve taç kürenin yoğunluğunun az olması sayesinde, taç küreden yayılan yüksek sıcaklıktaki parçacıkların uzay aracına çarpma olasılığı düşüyor (burada sıcaklık ile ısı arasındaki farkı bilmek önemli; parçacıklar yüksek sıcaklıkta, yani hızlı hareket ediyor; ancak düşük ısıda, yani iletebilecekleri toplam enerji az). Buna ek olarak; beyaz, yansıtıcı özellikli alüminyum yüzeyi emilimi azaltıcı özellik taşıyor ve ortalama bir oturma odasını soğutabilme gücüne sahip soğutucusu da, soğutma sıvısı olarak iyonsuzlaştırılmış su kullanıyor.

 

Bir Cevap Yazın