Para Kazanmak

İNTERNETTEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ 

Bugüne kadar internetten para kazanmayla ilgili birçok yazı ve reklam okuduğunuzu biliyorum ve farketmişsinizdir ki; hepsi internetten nasıl para kazanılacağını değil, internetten para kazanmak isteyenlerin hayallerini boşa çıkaran yazılardı. 

 

Reklam izleyerek, anket doldurarak internetten para kazanın ya da “bilmemne”bank ile para kazanın gibi sadece vakit hatta bazen paranızı bile alan kullanışsız yöntemlerdi. 

Demek istediğim şeyi google’a “internetten para kazanmak” yazıp anlayabilirsiniz. Bir çoğu boş , insana hiçbir şey katmayan yazılar. 

Ancak benim hazırladığım bu liste gerçekten sizin internet üzerinden gelir sağlamanıza yardımcı olacak çünkü size en sağlıklı ve garanti yöntemlerden bahsedeceğim. 

1-Blog Yazarak 9-Bitcoin Alım-Satım 
2-YouTube 10-Ethereum Alım-Satım 
3-Websitesi Yaparak 11-Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing) 
4-Instagram 12-AirBNB 
5-Makale Yazarak  
6-Kendi Sitenizi Kurmak  
7-Twitch   
8-Oyun Kostüm Alım-Satım  

 

1-Blog Yazarak : 

Benim şu günlerde denediğim bir yöntemdir. Öğrenciyim , ek gelir sağlayabilmek için blog yazarlığı yapıyorum. Kendi bloglarımdan yurtdışında okuyan bir öğrenciye yetecek kadar para kazanıyorum.

Mesela blog açıp , birkaç makale yazarak düzenli bir gelir elde edebilirisiniz. Hemde sıfırdan başlayabilirsiniz. Buna başlarken hiçbir kodlama bilgisi bilmenize gerek kalmıyor. Blog açarak aylık 150 lira ve üzeri paralar kazanabilirsiniz.  

 

Blog açarak ayda 5.000 kazanan da var , 50.000 kazanan da var. Yaptığınız konu ve işiniz kaliteli olursa blog yazarak internetten para kazanmamak imkansızdır.  Blog açmak konusunda korkunuz olmasın , daha önce de söylediğim gibi hiçbir teknik ve kodlama bilgisi gerekmiyor , aynı bir word’e yazı yazar gibi blogunuzu kullanabiliyorsunuz.  

Nasıl Blog açarım ? Yazım yakında sizlerle olacak. 

 

2-YouTube : 

Son yılların en popüler internetten para kazanma yöntemlerinden birisi de YouTube. Gerçek manada yüksek gelirler elde edebileceğiniz bir platform. 

Ruhi Çenet Videoları isimli youtube kanalı (2013 yılından 2018 yılına kadar) toplamda 500 bin liranın üzerinde bir geliri sadece adsense reklamları üzerinden kazandığını açıklamıştı. 

 Tabii ki bu miktar buz dağının sadece görünen yüzü. Youtube adsense reklam gelirleri asıl gelirin %20’sinden daha düşük bir miktara tekabül eder. Asıl para kazandıran nokta , çeşitli markalar ile yapılan iş birliğidir. Videolarında bu markaların viral reklamlarının yapılmasıyla çok yüksek gelirler elde edilebilir. 

 

3-Websitesi Yaparak : 

İşletmeler , şahıslar ve hatta şirketler için web sitesi kurarak internetten para kazanabilirsiniz. Web sitesi kurmak için herhangi bir teknik ve kodlama bilgisi bilmeniz de gerekmiyor. Sadece birkaç tıklama yaparak her şeyi halledebiliyorsunuz. 

Çeşitli web siteleri(blog,e-ticaret,haber,fotoğrafçılık,aşçılık,ilan vs.) kurarak bunları şahıslara, işletmelere veya şirketlere pazarlayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayarak internet üzerinden çok ciddi paralar kazanıldığı çok açık. 

 

4-Instagram : 

İnstagramda geniş kitlelere hitap eden hesapların etkileme ve yönlendirme gücü su götürmez bir gerçek. Yani bu hesapların reklam yaparak internetten para kazanamaması mümkün değil. 

Büyümek isteyen hesapların büyümüş hesaplara reklam vermeleri , şirketlerin ürün tanıtımı yapmaları gibi bir sürü para kazandıran reklam çeşitleri mevcut. 

Reklam başına 1000 lira kazanan da var 10.000 lira kazanan da var. 

 

 

5-Makale Yazarak : 

Eğer ben web siteyle, blogla uğraşmak istemiyorum diyorsanız hala yazarak internet üzerinden para kazanmanız mümkün. Nasıl mı ? Yazdığınız makaleleri satarak. 

Ancak şunu en başta belirtmeliyim ki, Türkiye interneti ciddi anlamda makale alım-satım çöplüğüne dönmüş durumda.Öyle ki, 

Yazdığınız 100 kelimelik makaleye ödenen paranın piyasa değeri 1 TL. Yani 1000 kelimelik bir yazı yazdığınızda alacağınız ücret 10 TL.  10 bin kelimelik bir makale yazdığınızda ise 100 TL gibi komik bir rakam. 

Bir de 10 bin kelimelik araştırma gerektiren, kaliteli bir yazıyı yazmakta en az 1 hafta gibi bir süreç gerektirmekte. 1 hafta verip 100 TL kazanmak… 

Ve işin olumsuz bir diğer yanı ise, 

Para kazanmak için sürekli üretim yapmanız gerekiyor. Yani yazıyı yazıp sattıktan sonra para kazanıyorsunuz ancak bu paranın devamlılığı yok. 

Kazanmak için tekrar tekrar 0’dan üretimler yapmak durumundasınız. Bu da sürdürülebilirlik açısından muazzam bir emek istiyor. 

 

6-Kendi Sitenizi Kurmak : 

İnternetten para kazanmanın bir diğer yöntemi ise kendi sitenizi kurmaktır. Daha önce de belirttiğim gibi web sitesi kurmak hiçbir teknik ve kodlama bilgisi gerektirmiyor.  

İnternet sitesi kurmak ve kurduğunuz siteyi yönetmek için özel araçlar ve hazır yazılımlar , eklentiler mevcut. Bunların en başında wordpress geliyor. 

Dünya üzerinde bulunan web sitelerinin 3’te 1’i wordpress alt yapısını kullanıyor. 

Şu an bu yazıyı okuduğunuz site de wordpress altyapısı ile kurulmuştur. 

İlerleyen günlerde blogumda “WordPress alt yapısıyla site kurma rehberi” oluşturacağım 

 

7-Twitch : 

Twitch.tv, oyuncuların oynadıkları oynu canlı yayınladıkları ve büyük kitleler tarafından izlendikleri ve izlenirken para kazandıkları bir platformdur. 

Twitch.tv oyuncuların aynı bir televizyon kanalı gibi yayın yapmalarına olanak sağlayan interaktif ve son yılların en popüler platformlarından biridir. 

Yabancı ünlü oyuncuların aylık kazançları 50 bin ile 500 bin dolar arasında değişiyor. Türkiye’de bu sayı ünlü yayıncılar için aylık 40-50 bin liranın üzerinde.  

İnternetten para kazanmak için sizde bu platformda yayın açıp oyun oynayabilirsiniz. Belirli bir hayran kitlesi elde ettikten sonra para kazanmamanız imkansız. 

Bu platformda para kazanmak 2 şekilde gerçekleşiyor ; 

1-Yayını izleyen insanlar yayıncıya bağış yapıyor. Bu bağışların bir sebebi olması gerekmiyor. Bazen sevdikleri için , bazen mesajlarının canlı yayında görünmesi ve okunması için gönderiliyor. 

2-Aynı zamanda yayının bir de chat kısmı oluyor. Bu chat kısmından izleyiciler yayımcı ile interaktif bir şekilde iletişim halinde oluyor. Tabii chat’te izleyiciler, diğer izleyicilere göre daha üstün izinlere sahip olmak ve sohbet kısmında bulunan kısıtlamalara takılmadan yayını izleyebilmek için bir de bu yayıncının kanalına aylık 5 dolar ödeme yaparak abone oluyor. 

 

8-Oyun Kostüm Alım – Satımı : 

 Size bahsedeceğim bir diğer yöntem ise çeşitli oyun platformlarında bulunan kostümlerin alım-satım işlemidir. Daha önce hiç duymadıysanız açıklamakta fayda var. 

Kostüm ne demek: Kostüm(Skin) oyunlarda bulunan silah veya teçhizata sadece görsellik anlamında farklılık katan tasarımlardır. Kostümler oyundaki silahlara veya teçhizata fiziksel olarak bir üstünlük sağlamaz. 

Sadece görsellik anlamında farklılık yaratır. Mesela CS:GO oyununda bulunan normal tasarımlı bir AK-47 ile üzerine skin geçirilmiş bir AK-47 işlevsel olarak aynıdır. Yani ikisi arasında güç olarak hiçbir fark yoktur. 

Ne yani, aralarında hiçbir fark yoksa, kullanıldığında bir üstünlük sağlamıyorsa insanlar skin’e neden para versin diye düşünmeyin! İnanın bana bu işte muazzam paralar dönüyor. Skin yetenek veya güç açısından bir üstünlük sağlaması da statü açısından diğer oyuncular üzerinde ciddi üstünlük sağlıyor. 

Yani buna ister zengin gösterme, ister hava atma, ister oyun yapımcılarına yardımcı olma, ister prestij, ister karizma ya da ne derseniz deyin, skin’lerin oyunlarda genel olarak diğer oyuncular üzerinden böyle bir etkisi olduğu için böyle bir market oluşmuş ve bu markette ciddi harcamalar yapılıyor. 

Kostüm alıp-satmak için kullanabileceğiniz en kapsamlı platform Steam Market platformudur. Alım-Satım yaparak ciddi paralar kazanabilirsiniz. 

 

9-Bitcoin Alım-Satımı : 

Öncelikle okumadıysanız önce Bitcoin Nedir ? Yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bitcoin madenciliği yapmak ev imkanlarıyla pek mümkün değil ama bu bitcoin üzerinden para kazanmanıza engel değil. Bitcoin borsası tatil günlerinde bile durmaz her zaman işlem halindedir. Size önerim BtcTurk gibi köklü sitelerden bitcoin piyasasını canlı izleyip alım-satım gerçekleştirerek para kazanmanızdır. BtcTurk sitesine gitmek için Buraya ya da fotoğrafa tıklayın. 

 

 

10-Ethereum Alım-Satımı : 

Öncelikle okumadıysanız önce Ethereum Nedir ? Yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ethereum madenciliği yaparak veya ethereum alım satımı yaparak para kazanabilirsiniz. Ethereum madenciliği , diğer kripto para madenciliklerine göre evde yapıma biraz daha uygun diyebilirim. Ethereum madenciliği hakkında bilgi almak için (buraya bağlantı ver) Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır ? Yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bir diğer yöntem ise Ethereum piyasasını canlı takip ederek ethereum alım satımı yapmaktır.  BtcTurk’ten ethereum piyasasını kolayca takip edebilir , alım satım gerçekleştirebilirsiniz.BtcTurk sitesine gitmek için Buraya ya da fotoğrafa tıklayın. 

 

 

11-Satış Ortaklığı(Affiliate Marketing) : 

Affiliate marketing olarak bilinen dilimizde satış ortaklığı olan bu sistem tamamen reklam ve pazarlama sistemleri üzerinden kazanç elde etmenizi sağlıyor. Firmalar reklam ve tanıtımlarını artık internet üzerinden yapıyorlar. Bunun birçok nedeni var. Normalde yüksek maliyetlerde yapılan bu tanıtımlar internette daha düşük maliyetlerde yapılabilmekte, bir diğer sebep ise internet üzerinden daha fazla kitleye ulaşmaktır. Bu da demek oluyor ki alıcı kitleye ulaşmak daha kısa ve daha kolay ulaşılır. Satış ortaklığı ise internette reklamı yapılan bir ürünün satışına ortak olmak anlamına gelir. Kısacası bir ürünü tanıtarak / reklamını yaparak o ürünün her satışından belirli bir komisyon alırsınız. Ayrıca sınırsız sayıda ürüne satış ortaklığı yapma lüksüne sahipsiniz. 

 

12-AirBNB : 

İnternetten para kazanmanın en sosyal etkileşimi yüksek ve güzel yollarından biri de AirBNB. Peki nedir bu AirBNB ? 

Evinizi veya evinizin bir-birkaç odasını potansiyel misafirlere kiralayabileceğiniz dünya çapında çalışan bir sistem. Konaklama sektörüne alternatif olarak doğmuş bu sistemde muazzam geri dönüşler elde edilmiştir. Milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. 

Tabi ülkemizde de binlerce kullanıcı mevcut. AirBNB sitesine baktığınızda Türkiye’de birçok kişinin konaklamak isteyenler için yer sağlayacı olarak odalarını kiraladıklarını göreceksiniz 

Öncelikle siteye girin ve yaşadığınız yerdeki yer sağlayıcı kişilerin evlerine ve fiyatlarına bakın, araştırma yapın. Daha sonra ilanınızı oluşturun ve misafirlere hazır olun. 

Ne kadar çok misafirperver olursanız o kadar olumlu yorum alırsınız ve potansiyel misafirlerin sizi daha rahat seçmeseni sağlayabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın