IOTA

IOTA Nedir ? IOTA Hakkında Detaylı Bilgi

IOTA, Bitcoin’in rakibi olan bir diğer kripto para birimidir. Bitcoin dahil olmak üzere diğer kripto para birimlerine göre daha verimli, daha hızlı ve en önemlisi daha güvenilir olduğu söyleniyor. IOTA diğer kripto para birimlerinden daha farklı bir sistemle çalışır.

IOTA Tangle adı verilen bir sistemle çalışır ve bu yeni sisteme göre IOTA’ya transfer yapmak isteyenlerin iki tane daha transfer onaylamaları gerekir. Yani sisteme yeni bir transfer girişi yapmak için rastgele iki transfer daha seçip, bağlı anahtarlar ile bakiye kontrol edildikten sonra onaylanır. 

Ayrıca üst düzey güvenlik ve onaylama sisteminin olması büyük şirketlerin de dikkatini çekmiş olacak ki Microsoft ve Fujitsi gibi şirketler, IOTA ile iş birliği halinde. IOTA şu anda, 6,75 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 4.02 dolardan işlem görüyor.

IOTA nasıl alınır? 

IOTA çok yeni bir kripto para birimi olmasından dolayı çok az borsada yer alıyor. Bu sebepten ötürü IOTA alımı yapmak isteyen kişilere birkaç platform sunuluyor. Yakın zamanda çıkan haberlere göre Bittrex, Poloniex ve Cex.io gibi sitelerin IOTA alımı yapabileceği biliniyor. Son olarak IOTA’nın, bahsi geçen borsalara giriş yapması halinde değerinin 10 doları aşacağı düşünülüyor.  

Madencilik Hakkında 

Madencilik bir kripto para birimini kendi bilgisayarınıza yüklediğiniz programlar sayesinde o kripto para biriminin kodlarının bulunduğu havuzlara erişim sağlayarak zaman içerisinde uygun kodları bulup elde etme işlemine verilen addır. Bu işlem, siz uygun kodları uygun sırayla bulduğunuz zaman ikinci işleminiz de daha da zorlaşacaktır. Çünkü kripto para birimlerinin güvenlik prosedürü dahilinde, uygun kod diziliminin bulunması sonucu yeni dizilim meydana gelmektedir. Bu da yeni kod dizilimini bulmanızı zorlaştırmaktadır. Bu zorluk nedeniyle de hem zamandan hem de elektrik enerjisi kullanımından zarar etmeye başlarsınız. Eğer bu iki zarar ihtimaline dair hiçbir endişe taşımıyor ve bilgisayarınıza güveniyorsanız, madencilik işlemlerine gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz. 

IOTA Madenciliği

Öncelikle, IOTA madenciliği diye bir kavram yoktur. Çünkü IOTA’da madenciliğe gerek yoktur. Yukarıda da sizlere belirtmiş olduğumuz gibi IOTA BlockChain alt yapısı kullanmamaktadır. BlockChain alt yapısına sahip kriptopara birimleri madenciye ihtiyaç duyar. Ancak IOTA Tangle alt yapısını kullandığı için böyle bir ihtiyacı yoktur. 
 
IOTA’nın avantajı ise Tangle alt yapısı sayesinde transfer ücretlerinin olmamasıdır. BlockChain alt yapısını kullanan kripto paralar transfer işlemlerinde madencilere para öder. Fakat IOTA’nın bu avantajı sayesinde sizler zaten ücretsiz transferleriniz ile otomatik olarak madenci olmuş oluyorsunuz. 

IOTA Cüzdanı 

Resmi IOTA cüzdanının son versiyonu 2.5.4’tür. GitHub üzerinden indirilebilir.  

IOTA nasıl satın alınır? IOTA satın alınacak sistemler hangileridir? 

IOTA satın almak ve takas etmek isteyen kişiler aşağıdaki sistemleri kullanabilir; 

– Bitfinex (ABD vatandaşları kullanamaz) 

– Binance 

– CoinSpot 

– CoinFalcon 

– Bit520 

– Exrates 

– OKex (ABD vatandaşları kullanamaz) 

– CoinOne  

 IOTA birimleri nelerdir? 

 IOTA’nın en küçük hesap birimi bir Lota’dır. Lota ayrıca Yunan Alfabesi’ndeki en küçük harften bir sonraki harftir. Daha büyük hesap birimleri Lota kelimesinin önüne koyulan ön eklerle oluşturulur. 1 milyon IOTA, Megalota ya da Miota (Mi) olarak adlandırılır. Bu birim, kritp para birimi alışverişlerinde kullanılan temel lota birimini temsil eder.  

 

IOTA birimleri şu şekildedir; 

– Kilolota (Ki) = 1.000 IOTA 

– Megalota (Mi) = 1.000.000 IOTA 

– Gigalota (Gi) = 1.000.000.000 IOTA 

– Teralota (Ti) = 1.000.000.000.000 IOTA 

– Peralota (Pi) = 1.000.000.000.000.000 IOTA 

Bir Cevap Yazın