Ethereum

Ethereum Nedir ? 

Basitçe açıklamak gerekirse ana güç kaynağı ETH(kripto para) olan kripto işletim sistemidir. Ethereum, bitcoin’de olduğu gibi ağa katılan kullanıcıların bilgisayarlarının donanımlarını kullanarak yeni coinler üretebileceği şekilde geliştirilmiştir. Ethereum’da yeni coin üretmek için bitcoin’den farklı olarak CPU yani bilgisayarın işlemcisini kullanmak yerine GPU yani çok daha seri çalışan ekran kartını kullanıyor 

Ethereum wallet yani ethereum cüzdanı ise sistem henüz çok yeni olduğundan Bitcoine göre biraz daha kısıtlı uygulamalarla karşımıza çıkmakta.Krypktokit tarafından geçtiğimiz yıl deneme yani beta sürümü yayınlanan Jaxx Ethereum cüzdanı, Haziran 2016’dan itibaren Apple’ın onay vermesi ile birlikte iOS AppStore’da da yayınlanmıştır. Jaxx Ethereum cüzdanı aynı zamanda Appstore’da yayınlanan ilk Kripto Para cüzdanıdır. 

 

Nasıl Ethereum Satın Alırım ?

Ethereum almayı düşünüyorsanız size BtcTurk‘ü öneririm.

Türk Lirası tabanlı Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin alım satım platformu.

Güvenle kripto para alıp satmak için ücretsiz bir hesap oluşturun.

Nasıl Ethereum Kazanırım ? 

Öncelikle 3 ana ihtiyacınız var; 

1-Jaxx yazılımı 

2-Güncel Grafik Kartı Sürücüsü 

3-Nanopool havuzu için konfigürasyon dosyası 

 

Öncelikle Jaxx yazılımı sayesinde kendimize bir Ethereum cüzdanı oluşturuyoruz.

Program açıldıktan sonra Create New Wallet seçeneğiyle yeni bir cüzdan oluşturun.Jaxx ile Bitcoin’den Ethereum’a, Litecoin’den Zcash’e kadar birçok dijital para birimi için cüzdan oluşturabilirsiniz. Bu rehberde ETH’yi seçip ilerleyin ve cüzdanınızı oluşturun.

 • İsterseniz Tools > Backup kısmından cüzdan bilgilerinizin yedeğini alabilirsiniz.
 • Jaxx size 12 güvenlik kelimesi tanımlayacak. Bunları bir yere kaydedin. İnternete bağlanmayan bir cihazda ya da normal bir kağıtta saklarsanız daha güvenli olur.
  • Eğer kurulum aşamasında yedekleme kısmını Skip diyerek geçerseniz, 12 güvenlik kelimesi verilmeyecektir. O yüzden I understand kutucuklarını işaretleyip Continue seçeneğine tıkladığınızdan emin olun.
  • Jaxx’ın mobil platformlarda da uygulaması olduğundan, istediğiniz her yerden cüzdanınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu kadar basit. ETH kısmından cüzdan adresinizi görebilirsiniz. Your current Ethereum address şeklindeki bir ibarenin altında cüzdan adresiniz, karmaşık karakterlerle bellidir. Sağındaki simgeden adresi kopyalayabilirsiniz.  Şimdi bir sonraki aşamaya geçelim

Nanopool havuzuna giriş yapıp ethereum üretmeye başlayabilir. Fakat tek bir bilgisayar ya da GPU ile ethereum madenciliği yapmak çok mantıklı olmayacaktır. Bu yüzden varolan madencilik havuzlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak şunu da belirteyim , bu tür havuzlarda kazancınızın %1’i havuza %1’i madencilik programını yazan kişiye gider. Nanopool için gerekli ayarları yaptıktan sonra mining programını indirin. Claymore DualMiner programını Ethereum’un kendi sitesinden indirebilirsiniz 

Miner Programında gerekli ayarları yapın.
Sonrasında madenciliğe başlayabilirsiniz.  

Ethereum madenciliğinin kârlılığını hesaplama

Bunun için öncelikle Cryptowizzard Mining Calculator sitesine gitmeniz gerekiyor. Karşınıza gelen ekranda Ethereum’un anlık değerlerini göreceksiniz. Hardware kısmından kullanmak istediğiniz kartı seçin. Kartın Hashrate değeri otomatik olarak belirecektir. Eğer kullanmak istediğiniz kart listede yoksa ilgili değeri kendiniz öğrenip girmelisiniz. Cost kısmına da ekran kartının fiyatını dolar cinsinden yazın. Solo/Pool Mining kısmında ikinci boşluk olan Price/kwh kısmına da kilowatt başına elektrik masrafını yazın. Şu anda Türkiye’de kWh başına elektrik ücreti 0,44 TL bu da 0,12$ yapıyor (27.06.2017). Tüm bunları yaptıktan sonra altta çıkan tabloda tahmini kazancı ve elektrik masrafını görebileceksiniz.

RX 580 ve Türkiye’deki elektrik masrafını hesaba kattığımızda karşımıza çıkan tabloya göre yıllık olarak 1212, aylık 101 dolar kazanabiliyoruz. RX 580, ülkemizde 400$’dan satılıyor. Yani bir yıl içerisinde kart kendi parasını çıkarıyor, üstüne de cebimize 800$’dan fazla para kalıyor. Toplam tutardan bir de maden havuzu ücretini çıkarmak gerekiyor. Bu da çoğu maden için %1 Ethereum. Bazı madencilik yazılımlarının geliştiricilerinin de %1-2 pay alabildiklerini ekleyelim.

Burada dikkate alınması gereken bir başka nokta da hem doların hem de Ethereum fiyatının değişkenlik göstermesi. Örneğin 14 Haziran 2017’de 300 doların üzerinde olan Ethereum, bugün 250 doların altına inmiş durumda. Benzer şekilde doların da düşüp çıktığı su götürmez bir gerçek. Öte yandan Ethereum gibi dijital para birimleriyle madencilik yaparken kur değişikliklerini beklemek zorunda kalmadan hesabınıza sürekli yeni bakiye ekleyebiliyorsunuz. Ek olarak Ethereum’un çıktığı günden bu yana ara sıra düşüşler olsa da genel olarak sürekli yükseliş gösterdiğini söyleyebiliriz.

Kârlılık uyarısı

Daha önce de bahsettiğimiz zorluk seviyesi artmaya devam edecektir. Özellikle de yeni ve verimli GPU’ların piyasaya sürülmesi, zorluk seviyesini doğrudan etkileyebilir. Bir başka nokta da piyasanın DAO krizine karşı alınan önleme tepkisi. Eğer alınan önlem beğenilemezse Ethereum’un çökmesi dahi olasılıklar içerisinde. Bu bağlamda dijital madenciliğin diğer bütün yatırım araçları gibi riskli olduğunu belirtelim. Ayrıca bu işlemin grafik kartlarının ömrünü daha çabuk tükettiğini de ekleyelim.

Sistemi açınca madenciliği otomatik başlatma

 • Bilgisayar açıldığında madencilik işlemine otomatik olarak başlaması için start.bat dosyasını kopyalayın.
 • Windows logosu + R tuş birleşimiyle Çalıştır ekranını açın.
 • Buraya shell:startup yazın ve Enter’a basın.
 • Açılan yeni pencerenin içine sağ tıklayıp açılan menüden Kısayol yapıştırseçeneğini seçin.
  • Bu pencerenin içindeki programlar bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlar.

Buna ek olarak elektrik kesintileri sonrası bilgisayarınızın kapalı kalmaması, tekrar otomatik açılması için BIOS’ta da ufak bir ayar değişikliğine gidebilirsiniz. BIOS’ta yer alan Restore on AC/Power Loss ayarını On olarak değiştirin ve F10 ile ayarları kaydedin. Artık elektrik kesintisi sonrasında da bilgisayarınız otomatik olarak açılacaktır.

Bir Cevap Yazın