Dyson Küresi

Medeniyetlerin Enerji ile Olan İlişkisi

Bir medeniyetin gelişmişlik seviyesi ürettiği ve tükettiği enerji ile doğru orantılıdır.  Örneğin Amerika , Almanya , Fransa ve Çin  Dünya üzerinde en fazla enerji üretip tüketen ülkelerdir. Aynı zamanda bu ülkeler dünyanın en büyük ekonomileridir. Bu enerji tüketim ölçeğini sadece dünya ile değil evren ile kıyaslayacak olursak bildiğimiz kadarıyla evrende en gelişmiş medeniyet biziz. Ama bu bizden daha gelişmiş medeniyetler olmadığı anlamına da gelmiyor. Yazımın başında da belirttiğim gibi bir medeniyetin gelişmişlik seviyesi ürettiği ve tükettiği enerjiyle doğru orantılıdır. Peki bizim gelişmişlik seviyemiz nedir ? Bu gelişmişlik seviyemiz ile ilgili bir çok araştırma mevcut ama bunların en ünlüsü Kardashev Cetveli’dir. Nikolai Kardeshev  1965 yılında geliştirdiği bu cetvel bir medeniyetin gelişmişlik seviyesini ürettiği enerjinin seviyesine ve üretme yöntemine göre kategorilendiriyor. Bu cetvele göre evrendeki medeniyetler 3 sınıfa ayrılıyor, Tip 1 , Tip 2 ve Tip3 olarak. Bu Kardashev cetveline göre ;

Tip 1 Medeniyetler :  Öncelikli olarak kendi gezegenlerinde ki bütün temiz , insan hayatına ve doğaya zarar vermeyen enerji kaynaklarını kullanabilen bir medeniyettir. Şuan biz insanlık olarak enerji üretme yöntemimiz ile Tip1 Medeniyet bile olamıyoruz. Bir medeniyetin Tip1 seviyede olabilmesi için gezegendeki bütün enerji kaynaklarını kullanabiliyor olması lazım. Bilim insanlarının öngörülerine göre 3.Dünya savaşı çıkmazsa veya bir Zombi istilasına uğramazsak 2050-2070 yılları arasında Tip1 Medeniyet seviyesine ulaşacağız.

Tip 2 Medeniyetler : Tip 2 Medeniyeti araştırmaya başladığınızda karşınıza ” Dyson Küresi ” adı verilen ilginç bir yapı geliyor.  Tip 2 Medeniyet , Artık gezegenindeki yenilenebilir , temiz enerji kaynaklarıyla yetinemeyen medeniyetlerdir. Başka dış kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bu medeniyetler genel olarak kendi güneşlerinin veya yakınlarındaki yıldızın enerjisini tamamiyle kullanabilmektedirler. Peki bunu nasıl yapıyorlar ? İşte Dyson küresi dediğimiz yapı burada ortaya çıkıyor. Benim gibi bir Star Trek izleyicisiyseniz mutlaka denk gelmişsinizdir.

 

Tip 3 Medeniyetler : İçerisinde bulunduğu galakside istediği gibi kolonileşebilen , gezegen mühendisliği yüksek seviyede olan medeniyetlerdir. Bulunduğu galaksideki tüm enerji kaynaklarına hükmedebilen bir medeniyettir.. Star Wars ‘ta ki Galaktik İmparatorluk Tip 3 Medeniyetler içersindedir.

 

Dyson Küresi

Dünyamızdaki enerji kaynaklarının sınırsız olmaması ve yenilenebilir enerjiden elde edebileceğimiz enerji miktarının kısıtlı olması sonucu yeni enerji üretme fikirleri ortaya çıkmıştır.1960’larda Fizikçi Freeman Dyson’da bu soruna bir çözüm önerisi getirdi : “Dyson Küresi”

Basitçe açıklamak gerekirse , bugün yeryüzünde kullandığımız güneş panellerini enerjisinden faydalanmak istediğimiz yıldızın yörüngesine taşıyoruz.  Bir yıldızın yörüngesine onun çevresinin tamamen kaplayacak kadar çok güneş paneli koyarsanız kocaman bir Dyson Küreniz olmuştur. Bu panellerden gelen enerjiyi bir şekilde gezegeninize veya gezegenlerinize taşıyabilirseniz Tip 2 Medeniyet seviyesine ulaşabilirsiniz.  Bir yıldızın çevresini sarabilecek kadar çok malzeme malesef şuan dünyamızda bulunmuyor. Öncelikle kendi güneş sistemimizde ve dışarısındaki gezegenlerden ihtiyacımız olan malzemeleri toplayabilecek , uzay madenciliği yapabilecek bir seviyeye gelmemiz gerekiyor. Bu yüzden bazı bilim adamları Dyson Küresini kendi Güneş’imiz yerine Nötron yıldızları ya da Pulsar’lar gibi daha küçük yıldızlara uygulamayı planlıyorlar.