Menü
Kategoriler
 
Blogtan Para Kazanmak

Gerçekten blog yazarak para kazanılabilir mi ? Bu konuda hayalleriniz var ama biraz gerçekçi yaklaşalım bu konuya. Blog yazarak hayatını devam ettirebilecek bir gelir elde etmek çok zordur ve bir mesleğe sahip olmuş olmazsınız.

Blog yazmak sadece hobilerini gerçekleştirebileceğin , bir miktar ek gelir sağlayabileceğin bir platform.

Ama sadece boş zamanlarda blog yazmak yerine bunu bir meslek haline getirip tam zamanlı blog yazarak çok büyük meblalar kazanabiliriz.

Evet , yanlış duymadınız.

Blog açarak binlerce lira kazanmak gerçekten mümkün. Blog yazarak ne kadar para kazanabilirim ? Blogtan nasıl para kazanılır ? Hangi yöntemleri uygulamalıyım ?

Başta belirtmeliyim ki , bloglar konusuna , hedef kitlesine ve kaliteli içeriklerine göre farklı kazanç getirirler. O yüzden şu kadar para kazanırsınız demek yalnış olur.

Yazımın devamında size blog yazarak nasıl para kazanılır , bir blogun gelir kaynakları nelerdir gibi konuları detaylı olarak aktaracağım.

#Henüz bir blogunuz yoksa Blog nasıl açılır yazımı okuyarak hiçbir teknik bilgi ve kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan blogunuzu çok kısa sürede açabilirsiniz

1.Yöntem: Google Adsense

Blogtan para kazanmak için birçok yöntem mevcut. Bunun en bilinen ve yaygın olanı Google Adsense reklamlarıdır.

Adsense reklamları yayımlayabilmeniz için öncelikle blogunuzun google adsense tarafından onaylanması gerekmektedir. Onay almak çok zor değil fakat telif hakları , şiddet , cinsel içerik , vb konularda dikkatli olmalısınız. Bu içerikleri barındırıyorsanız blogunuz büyük ihtimalle onaylanmayacaktır.

Adsense blogunuzu onayladıktan sonra, yani adsense yayıncısı olduktan sonra , adsense sitesinde oluşturduğunuz reklam kodlarını sitenize entegre ederek tıklanma başına para kazanabilirsiniz.

2 .Yöntem : Satış Ortaklığı

Birçok blogun gelir kaynağı olan bu blogtan para kazanma yöntemi , doğru uygulandığında en çok para kazandıran yöntemlerden bir tanesidir.

Bir firmaya satış ortaklığına başvuruyorsunuz ve blogunuz uygun görülürse sizin blogunuza özel bir link oluşturuluyor. Siz de bu linki blogunuzda yayımladığınız herhangi bir içeriğin içerisinde bulunan bir kelimeye bağlayarak bir satış kanalı oluşturuyorsunuz.

Satış ortaklığı ile blogtan para kazanmak zordur. Bir firmanın hizmetini veya ürününü satmanız gerekiyor. Bu da ciddi bir pazarlama stratejisi gerektiriyor.

Satış ortaklığının bir güzel yanı ise para kazanmak için blogunuza binlerce kişinin girmesine gerek yoktur. Adsense’de tık başına 0.30 kuruş kazanılırken , satış ortaklığında aracı olduğunuz bir satış size 30-40 TL arası bir kazanç sağlayabilir.

3.Yöntem : İçerik Pazarlama (Content Marketing)

İçerik pazarlama yöntemiyle blogunuzdan tek bir içerik ile yüzlerce lira kazanmanız mümkün. Ama bu yöntemi kullanmak için sitenizin ciddi bir trafiğinin olması gerekmektedir. Bunu instagram fenomeni sayfalar gibi düşünebilirsiniz.

Markalar hedeflediği kitlelere bu “fenomen” bloglar aracılığı ile ulaşır. Bu reklam bazen yazı , bazen resim , bazense videolardan oluşabilir.

Mesela bir makyaj blogunuz var. Bir makyaj firması size o firmanın bir ürünün veya ürünlerinin reklamını yapmanız için ( bu reklam söylediğim gibi resim , yazı veya video olabilir ) size para ödüyor.

4.Yöntem : Makale Yazarlığı

Bu yöntemin diğerlerinden tek farkı , yazıları kendi blogunuz içni yazmıyor olmanız.

Eğer yazma konusunda doğal bir yeteneğe sahipseniz ve bunu direk olarak maddiyata çevirmek istiyorsanız , başka bloglarda para karşılığı ücretli yazarlık yapabilirsiniz.

5.Yöntem : Reklam Alanı Kiralayın

Reklam Alanı Kiralayın : Blog sayfanızda reklam alanları belirleyin ve bu alanları ücret karşılığında kiralayın . Bu şekilde blogtan para kazanmak mümkün.

 

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

  1. Blog açmak kesinlikle teknik ve kodlama bilgisi gerektirmez. Bu sizi korkutuyorsa bu konuda gerçekten yanıldığınızı söyleyebilirim. Eğer bu konuda daha çok bilgi almak isterseniz Blog Nasıl Açılır ? yazımı okuyabilirsiniz.
  2. Bu işi gerçekten severek yapıp yapamayacağınızı düşünmelisiniz. Bu işin temelinde sabır ve emek vardır. Bu konudan emin değilseniz kesinlikle bu işe kalkışmayın
  3. Sabır, en temel taşıdır. Bıkmadan usanmadan her gün , ilk günkü hevesinizle yazmalısınız. Eğer sabırlığı değilseniz , bu iş sizi zorlayacaktır.
  4. Buraya kadar her konuda hemfikirsek , artık blog açmak için hazırsınız demektir.
  5. Blog Nasıl Açılır ? yazımda anlattığım adımları takip ederek çok kısa süre içerisinde profesyonel bir bloga sahip olabilirsiniz.
  6. Blog açıktan sonra endişelenmeyin ve Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler yazıma göz atmanızı tavsiye ederim. Blog açma ile ilgili her adımı mümkün olduğunca hızlı şekilde bloguma eklemeye çalışıyorum. Yine de aradığınız sorunun cevabını bulamazsanız yorum bırakın veya bana ulaşın.
  7. Blog yazılarınızı yazmaya başladınız , sırada ne var ? Öncelikle Blog Açmak İsteyenlere İpuçları yazımı okumanızı öneririm.
  8. Her zaman başarılı olup para kazanacağınız anlamına gelmez blog açmak. Başarısız da olabilirsiniz. İlk blogunuz tutmasın , başka bir blog açın. Deneyin. Denemeden , zorlamadan başaramazsınız.

Samimiyetle söylüyorum bu işi ben bile yapıyorsam , siz de yaparsınız. Hatta çok daha iyi yaparsınız.

Sakın daha bu işin başında daha adım atmamışken vazgeçmeyin. Bu yapacağınız en büyük hata olacaktır.

*