Blog Nasıl Açılır ?

Nasıl Blog Açılır ? 

Blog sahibi olmak istiyorum ama blog nasıl açılır hiçbir fikrim yok… ne yapmalıyım ? Nereden başlamalıyım ? 

Bir blog en kolay ve anlaşılır şekilde nasıl açılır ve kendime nasıl ek gelir sağlarım diyorsanız doğru adrestesiniz. 

Bu yazımda sizlere blog nasıl açılır adım adım anlatacağım. Anlatacağım bu rehber (gezi blogu , makyaj blogu) gibi blog açma mantığı aynı olan alt kategorileride kapsayacaktır. 

Blog açmak size ne kazandırır öncelikle bundan başlayalım. 

Blog açmak size para kazandırır. Hemde kesinlikle para kazandırır. Bu işi ek gelir haline getirenler de var tam zamanlı çalışanlarda var. 

Blog açmak size yazar olma fırsatı verecektir. Daha çok tanınmak ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek için çok güzel bir yazar aracıdır. 

 

Adım Adım Blog Kurma 

1-Blog Konusu 

2-Blogumuzun Platformu 

3-Blogumuzun Alan Adı 

4-Blogumuzun Hosting Firması 

5-Blogumuz için Alan adı ve Hosting Satın Alma 

6-Wordpress Kurulumu 

7-Blog Dizaynı ve Kullanımı 

 

1-Blogunuzun Konusu

Blogunuz için konu seçimi yaparken mutlaka severek yazacağınız , zevk alacağınız bir konu seçin aksi takdirde sevmediğiniz bir alanda yazmak sizin için daha zor olacaktır ve daha kaliteli içerikler üretmenizi engelleyecektir. 

Diğer bir önerim ise kesinlikle niş bir blog kurmanız. Yani blogunuza aklınıza her gelen konuyu yazmak yerine spesifik bir konu üzerine yazın. Çünkü google niş blogları sever. 

Bunun sebebi basit. Yazdığınız blog konuları birbirine çok yakın olacağı için yazılarınız arasında link verme şansınız yüksek olarak ve sizi ziyaret birine birçok yazınızı okutabileceksiniz. 

Bu şekilde ziyaretçilerin blogunuzda geçirdiği süre artacak, blogunuz daha akılda kalıcı olacak. Ve dolaylı olarak blogunuzun sosyal medyada paylaşılma ve arkadaş arasında paylaşılma oranı artacak. 

 Blog kurmak için 3 seçeneğimiz mevcut, blogger, wordpress.com ve wordpress.org. Wordpress.com ve Blogger üzerinden ücretsiz bir blog oluşturmak mümkün fakat her ikisindede blog adresine kendi isimlerini eklemeleri gibi bir dezavantaj var. Bu da sitesiniz isminin akılda kalıcılığını çok kötü etkiler. 

sizinblogadresiniz.blogger.com veya sizinblogadresiniz.wordpress.com 

 

Bir diğer dezavantajı ise google reklamları (google adsense) alt alan adında olan ücretsiz blog platformlarının reklam yayımlama başvurularını %99 ihtimalle onaylamıyor. 

Peki diyelim benimblogum.com domain isminde bir blog kurmak istedim, bunu nasıl gerçekleştireceğim ? İşte tam olarak size bunu anlatacağım. 

2-Blogunuzun Platformu

Öncelikle profesyonel bir blog kurmak istiyorsanız, benimde kullandığım ve çok tercih edilen profesyonel bir blog altyapısı olan wordpress kullanmanızı öneririm. Çünkü anlatımımı bu şekilde yapacağım. 

Tabii WordPress.org alt yapısını sadece blogların kullandığını sanmayın Türkiye’nin en ünlü haber , film vs sitelerinin alt yapısı wordpress.org’tur. 

Tabi Blog kurmak bir maliyet gerektirir. Her türlü site kurulumunun bir maliyeti vardır ama hemen moralinizi bozmayın. 

Başlangıç için ödeyeceğiniz ücret uçuk değil , yıllık olarak maksimum 150-250 TL arası bir maliyeti olur.  

Blogunuzun profesyonel bir blog gibi görünmesini istiyorsanız sizde yıllık 150-250 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmalısınız. 

Diyelim tamam paranız var blogu kuracaksınız. Peki ben blogumu nasıl kuracağım ? Nereden başlayacağım ? WordPress nasıl kullanılıyor ? Gibi sorularınız kafanızda canlanmıştır. Hiç çekinmeyin çünkü bu dedikleriniz , düşündüğünüzden çok çok çok daha kolay. Milyonlarca insan bu işi yapabiliyorsa , siz de yaparsınız. 

Önce videolar izleyim , yazılar okuyayım demeyin. Direk olarak kurun. Çünkü videolarda hata yapmazlar , hatalarını arayıp düzeltmezler. Ama deneyerek yanılarak öğrenin. 

 

Host ve Domain Nedir ? 

Blog açma mantığımız şu şekilde ilerleyecek ; önce domain ve hosting satın alıp daha sonra bu hosting ve domain üzerinden wordpress kuracağız. 

Host: Blog verilerini barındıracak olan 7/24 açık kalan sunuculara verilen isimdir. Maliyeti yüksek olan kısım burasıdır. 

Domain : blogumuzun ismidir yani bilgimakinesi.com gibi acacaginizsite.com gibi. Domain almanında bir maliyeti var yıllık 20 lira gibi. 

 

3-Domain Seçimi 

Bu noktada domain isminizin başkası tarafından alınıp alınmadığını , müsaitliğini kontrol ediyoruz. Ama kesinlikle satın alma işlemi yapmıyoruz çünkü satın alma işlemini hosting ile birlikte yapacağız. 

Önce blog ismini düşünüp domain test etme bu bağlantıdan düşündüğünüz ismin uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sizinle bağdaşacak isimler düşünmeniz daha iyi olacaktır. 

Domain seçiminde ipuçları ; 

Mümkün olduğunda .com veya .net uzantılarını alın.(.com tercihimdir.) 

Akılda kalıcı bir domain adı seçiniz 

Türkçe karakterler kullanmayın(ö,ç,ü,Ş gibi ) 

Domain ismimize karar verdiysek şimdi sıra Hosting seçimi ve seçtiğimiz hosting ile birlikte domain’i almakta. 

 

4-Hosting Firması Seçme 

Blog nasıl açılır rehberimde, yani bu yazıda hosting ve domain satın alıp, üzerine wordpress blogu kuracağımız firma dünyanın en iyi ilk 5 firması arasında yer alan ve 60 milyon alan adı barındırması ile de dünyanın en büyük alan adı barındırıcısı olan bir şirket. 

Hosting firmasına gitmek için buraya tıklayınız. 

Benim de birçok projemde yıllarca çalıştığım, blog kurmak isteyen sizler için de başlangıç için mali açıdan en optimum seviyede fiyat ve performans oranını sunan tek firma diyebilirim. 

 

5-Hosting ve Domain Satın Alma 

Yeni başlayacak ve Blog açacak herkese Ekonomik Paketi öneririm. Başlangıç için en ideal paket budur.Fiyat Performans açısından en iyi paket şuan ekonomik pakettir. İleride sitenizin ziyaretçi sayısı kayda değer rakamlara ulaşınca veya disk kullanım sınırına erişince(100gb doldurmak imkansız gibi bir şey) daha üst paketlere yükseltmek isterseniz , sadece yükseltme işlemi yapmanız yeterli. Ama dediğim gibi neredeyse imkansız. 

 Ekonomik paketi sepetimize ekleyip alan adı seçim kısmına ilerliyoruz. Burada blogumuz için önceden belirlemiş olduğumuz alan adımızı girip uygunluğunu tekrardan kontrol ediyoruz. Alan adı uygunsa devam edin butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geliyoruz. 

Burada karşımıza fiyat ekranı çıkacaktır. Eğer cPanel ile Ekonomik Linux barındırma hosting paketini en az 12 aylık seçerseniz firma size bir de alan adını 1 yıllığına hediye ediyor. 

Blog oluşturup bu işten para kazanmak amaçlı , yani girişim amaçlı blog kurma işine giriyorsanız 1 yıllık almanızı tavsiye ederim. Girişimlerinizin sonuçlarına göre hosting sürelerini uzatmanız sizin yararınıza olacaktır. 

Tabii alan adınızı ve üyelik mail adresinizi doğruma adına firma satın alma gerçekleşir gerçekleşmez bir de size mail gönderecektir. Hesap oluştururken verdiğiniz mail adresinizi kontrol edin ve gelen mail içeriğine girip, e-postanızı doğrulayın. 

Blog nasıl açılır rehberimdeki hosting ve domain alma işlemleri buraya kadardı. Şimdi sırada satın aldığımız hosting ve domain üzerinde wordpress kurmaya yani blogumuzu oluşturmaya başlayacağız.  

WordPress kurmayla ilgili her şeyi WordPress Kurulum Rehberi adlı yazımda bulabilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın