Blog Açtıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Blog Açıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler 

 • Tema Yüklemek 
 • SSL Kurulumu Yapmak 
 • Güvenlik Eklentisi Yüklemek 
 • Anti – Spam Eklentisi Yüklemek 
 • SEO Eklentisi Yüklemek 
 • Kullanılmayan Temaları Silmek 
 • Kullanılmayan Eklentileri Silmek 
 • Site Başlığı – Slogan – Zaman Dilimini Ayarlamak 
 • Favicon Eklemek 
 • Gerekli Sayfaları Oluşturmak 
 • Google Analytics Eklemek 
 • Arama Motoru Görünürlüğü 

 1-Blogunuza Bir Tema Yükleyin

 

Tema , blogunuzun tasarımının nasıl olacağını belirlediğimiz bir görünen yüzdür. Hazır kodlanmış site tasarımlarıdır. WordPress’te binlerce ücretli ve ücretsiz tema mevcut , fakat hangi temayı seçmeli ? Doğru tema seçim kriterleri nelerdir ? Tema kurulumu nasıl yapılır ? 

Benimde temalarını kullandığım ve sizinde blogunuz için önereceğim temalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  

Tema seçimi çok önemlidir , google da üst sıralara çıkmasına , blogunuzun yüklenme hızına , kullanıcı deneyimine ve ziyaretçilerin beğenmesi ve daha fazla vakit geçirmesi gibi bir sürü kritik noktaya etki eder. 

Yazacağınız içeriklerle bağdaşan ve kullanıcılar için daha iyi deneyimler sunacak bir tema seçimi yapmanız , ileride sizin emeklerinizin boşa gitmesini engeller. Bir temanın güzel görünüyor olması her zaman sizin için iyi olmayabilir.  

Tema ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara da ayrıca bakmanızı tavsiye ederim ; 

Tema Nasıl Yüklenir ?  yazımı okumak için tıklayın.

Ücretli Tema Almak İstiyorum ? Buraya tıklayın

 

 

2-SSL Kurulumu Yapmak 

SSL nedir ? Eğer bu konuda detaylı bir cevap almak istiyorsanız SSL Kurulum Rehberi(linklenecek) yazıma bakabilirsiniz. Kısaca açıklamak gerekirse , sitenizin ziyaretçi ile olan veri akışını daha güvenli hale getiren bir şifrelemedir. 

Eğer bir site SSL sertifikası kullanıyorsa web sitesi adresi HTTPS ile başlar ve yeşil bir yazıyla Güvenli yazar. 

Normalde SSL sertifikası yakın zamana kadar sadece e-ticaret yapan siteler için zorunlu kılınıyordu. Ancak google artık tüm sitelerin SSL kullanmasını istiyor. 

Tabii bu bir zorunluluk değil ancak SSL kullanmamanız sitenizin tam olarak güvenliksiz olduğu anlamına gelmesede, site adresinizin başında böyle bir yazının olması sitenizin potansiyel ziyaretçiler gözünde kötü bir izlenime sahip olmasına ve bu sebeple de sitenizin trafik kaybetmesine sebebiyet verebilir. 

 

3-Güvenlik Eklentisi Yüklemek 

Bu adım , yapacağımız adımlar içerisinde ki en önemli adımlardan bir tanesi. Çoğu insan güvenlik ayarlarıyla uğraşırken sitesinde hatalar meydana geliyor. Bu yüzden başlangıç seviyesindeki insanların fazla güvenliğie ihtiyacı yok diye düşünüyorum. 

WordPress güvenliği tüm kullanıcılar için oldukça önem arz eden bir konudur. Emin olun sitenizin tıklanması arttıkça emeğinizi çalmak isteyen insanlar olacaktır. Bu kötü niyetin önüne geçebilmek için en baştan bir güvenlik önlemi almanızda fayda var. 

WordPress’te onlarca güvenlik eklentisi var , popüler olandan birini seçip kullanabilirsiniz. 

 

4-Anti – Spam Eklentisi Yüklemek 

Çoğu WordPress kullanıcıları için bazen spam yorumlar tam bir baş belası olabiliyor. Ve bu spam yorumları yapanlar sadece sizi rahatsız etmekle kalmayıp , blogunuzun google sıralamasını da kötü etkileyecektir. 

Hitiniz kaç olursa olsun spam yorum her zaman alabilirsiniz. O yüzden blog açıldıktan sonra yapılması gerekenlerden biride anti-spam eklentisi yüklemek olmalıdır. WordPress’te anti-spam denince akla gelen ilk eklenti Akismet anti-spam eklentisidir. 

Bu eklentiyi kurduktan sonra yapmanız gereken Ayarlar bölümünden Akismet sekmesine giderek API anaharını alıp etkin hale getirmektir. 

 

5-SEO Eklentisi Yüklemek 

Blogunuzun google’da üst sıralarda çıkmasının şartlarından bir taneside içeriklerinizin SEO uyumlu yazılmış olmasıdır. Tabii ki öncelik kaliteli içerik oluşturmakta fakat, google kalitenin yanında birde içeriklerin bazı teknik kriterlere uygun yazılmasını ister çünkü blogunuzu üst sıralara taşıyacak google botları, yani robotlar olacaktır. Bu sebeple kaliteli içerik üretmenin yanında, bu içerikleri usulüne göre üretmekte oldukça önemlidir. 

Bu yüzden blog açtıktan sonra yapılması gerekenler sıralamasında SEO eklentisi yüklemenin önemi büyüktür. WordPress için birçok SEO eklentisi mevcut ama size benimde kendi blogumda kullandığım SEO by Yoast eklentisini öneririm. 

 

 

 6-Kullanılmayan Temaları Silmek 

WordPress altyapınızda yüklü ve kullanımda olmayan her bir tema blogunuza yük olur ve açılış hızını yavaşlatır. Google’ın değerlendirme kriterlerinden bir taneside blogunuzun ne kadar yazıdan ne kadar koddan oluştuğudur. Google da iyi bir yere gelebilmek için yazıların kodlardan fazla olması gerekir. 

 

Temalar > Tema Ayrıntıları > Sil 

 

7-Kullanılmayan Eklentileri Silmek 

WordPress altyapınızda yüklü olan ve kullanmadığınız uygulamalar blogunuza yine kullanılmayan temalarda olduğu gibi yük oluşturur. Blogunuzunun yavaşlamasına sebep olur. Kullanmadığınız eklentileri mutlaka silmelisiniz. 

 

8-Site Başlığı – Slogan – Zaman Dilimini Ayarlamak 

Site başlığını değiştirmek için WordPress Admin Panelinden Ayarlar seçeneğine, daha sonra  Genel sekmesine tıklayıp hem site başlığını hem de sloganı değiştirebilirsiniz. Açılan sekmede biraz aşağıya doğru ilerlediğiniz zaman tarih biçimi ve zaman dilimi ayarlarına ulaşabilirsiniz. 

 

 

9-Favicon Eklemek 

Favicon , web tarayıcınızın sekme bölümüde Site adından önce gördüğünüz küçük resimdir, logodur. Favicon güzel bir görsel imaj bırakır ve tanınmayı , akılda kalmayı artırır. 

Bir araştırma için birçok sekme açtığınızda bu sekmelere ilk olarak baktığınızda logosu olanlar sizin daha çok dikkatinizi çekecektir ve dikkatiniz direkt olarak bu sitelere kayacaktır. 

Favicon, ziyaretçinin bilinç altına yerleşmek demektir. Favicon markanızı, logonuzu, isminizi, kalitenizi, yani tamamıyla sizi yansıtan bir semboldür. İşte favicon bu yüzden bu kadar önemlidir. 

Favicon eklemek kesinlikle atlanmaması gereken bir adımdır. 

 

10-Gerekli Sayfaları Oluşturmak 

Blogumuzda öncelikle oluşturmamız gereken belli sayfalar vardır. Blogumuzun olmazsa olmazıdır. Bu sayfalar ; Hakkımda Sayfası , İletişim Sayfası , Gizlilik Politikası’dır. 

Hakkımda Sayfası:  Ziyaretçilerinize kendinizden, blogunuzdan ve hedeflerinizden bahsettiğiniz bir sayfadır. Samimi bir anlatım içeren bir hakkımda sayfası hazırlamanızı öneririm. 

 

İletişim Sayfası: Ziyaretçilerinizin size ulaşabilmesi için mutlaka olması gereken bir sayfadır. Reklam almak istiyorsanız özellikle Google bu sayfanın olup olmadığını mutlaka inceleyecektir. 

 

Gizlilik Politikası : Daha çok google ads ile reklam almak istiyorsanız , google’ın dikkat ettiği kriterlerden bir tanesidir. Çünkü gizlilik politikası işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir. 

 

11-Google Analytics Eklemek 

Google Analytics , Google tarafından sunulan ücretsiz bir web sitesi istatistik sağlayıcı aracıdır. 

Yani sitenize günde kaç ziyaretçi gelidğini , blogunuzda ne kadar zaman geçirdiklerini , hangi sayfanızın kaç gönderimi olduğunu , sitenizden hemen çıkılma oranlarını , aklınıza gelebilecek bir sürü bilgiyi sizinle paylaşır. 

Bu bilgiler doğrultusunda blogunuzun hangi seviyede olduğunu , hangi noktalarda eksikleriniz olduğunu ve neleri doğru neleri yanlış yaptığınızı anlamanıza yardımcı olur.  

Blog açtıktan sonra mutlaka blogunuza Google Analytics entegre edin. 

 

12-Arama Motoru Görünürlüğü 

Blogunuzun arama motorlarında yer alacağından emin olmak için bu adıma göz atmanızı öneririm.  

WordPress Admin Paneli > Ayarlar > Okuma sekmesinden “Arama motorlarının bu siteyi indexlemelerine engel olmaya çalış” sekmesinin etkin olmadığından emin olun 

Bir Cevap Yazın