Bitcoin

Bitcoin Nedir ? Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bitcoin , 2009 yılında ortaya çıkan bir çeşit kripto para ve dijital ödeme sistemidir. Bitcoin hiçbir ülkeye , kuruma bağlı olmayan bir kripto para birimidir. Yani kısacası tamamen özgür olan bir para birimidir. Bitcoin sistemlerinde işlemler, kullanıcılar arasında herhangi bir aracı olmadan uçtan uca çalışan bir sistemle gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler ağ düğümlerinde onaylanır ve blokchain olarak adlandırılan blok zincirinde kamuya açık bir defter olarak tutulur. 

 

Ayrıca madencilik adı verilen bir işlem sonrasında kazanılan Bitcoinler yasal zeminde ya da karaborsada farklı para birimlerine dönüştürülebilir.  

Bitcoin sisteminin hesap birimi Bitcoin’dir ve “BTC” ile gösterilir. Bitcoin ile bitcoin kabul eden yerlerden alışveriş yapabileceğiniz gibi alım satım yaparak ve diğer para birimlerine dönüştürerek para kazanabileceğiniz bir sistemdir. Ürettiğiniz coinleri çeşitli exchange sitelerinde Türk lirasına ve çeşitli ülkelerin para birimlerine çevirebilirsiniz. Yine, ürünlerinizi Bitcoin ile takas ederek ticaret hayatına Bitcoin’i dahil edebilirsiniz . Bitcoin ile yapacağınız tüm işlemler ülkemizde ve dünya genelinde yasaldır. 

2015 yılının Şubat ayı itibariyla 100 binden fazla tedarikçi ve tüccar Bitcoini bir ödeme biçimi olarak kabul ediyor. 

2018 yılının Temmuz ayı itibariyle 1 BTC 8,216 ABD dolarına denktir.

 

 

Bitcoin Nasıl Kazanılır ? 

Gelelim herkesin merak ettiği konuya… Bu konu hakkında internette çok fazla yanlış bilgi bulunuyor. Öncelikle bedava bitcoin verdiğini , bazı görevleri gerçekleştirmeniz karşılığında size bitcoin veren veya sizden bazı programları indirip kurmanız karşılığında size zamanla bitcoin kazandıracağını iddia eden sitelerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Özellikle bilgisayarınıza indireceğiniz yazılımlar , sizin arka planınızda çok yüksek ram ve işlemci kullanımı yaparak yazılımı yazan kişinin sizin üzerinizden bitcoin kullanmasını sağlar. Hatta internete bağlı olduğunuz süre içerisinde cpu hızınız %99’dan aşağıya düşmeyeceği için bilgisayarınızı kullanmakta bile güçlük çekeceksiniz. O yüzden bu tür yazılımlardan uzak durmanızı öneririm. 

Bitcoin kazanmak için “mining” yani madencilik denen işlemi yapmanız gerekmektedir. Ancak şu an elinizde bulunan bilgisayarlar ile bu madenciliği yapmak oldukça verimsizdir. Bu işi yapmak için üretilen özel makineler mevcuttur , insanlar bunları fabrika büyüklüğünde binalarda toplamıştır. Bitcoin madenciliği yapan bilgisayarlarda genellikle AMD ekran kartı kullanılır. AMD kullanılmasının sebebi diğer grafik kartlarına göre işlem başına daha düşük enerji kullanmasıdır. Yani daha verimli çalışmasıdır. Çünkü bitcoin üretirken normalin çok üstünde bir enerji kullanımı gerçekleşecektir. Dünya’da üretilen toplam enerjinin %0,5’i Bitcoin üretmek için kullanılmaktadır. 

Piyasadaki en büyük Bitcoin madenciliği (Bitcoin Mining) sitelerinden (Bitcoin üretme programları) ilk 10 tanesi aşağıdaki gibidir: 

 

Bitcoin Cüzdan ( Bitcoin Wallet ) nedir ? 

Bitcoin cüzdanı , Bitcoinleri tutacak ya da saklayacak yer olarak nitelendirilir. Bitcoin işlemi yapmak için gerekli olan bilgiyi içerisinde bulundurur. Cüzdan sisteminde saklanan bitcoinler  bitcoin’in sistemi gereği blok zinciri sisteminden ayrılmazlar. Cüzdan sistemi blok zinciri içerisindeki bitcoin havuzundaki bitcoininizze ulaşmanız için gerekli bir anahtardır.  Yalnızca 1 kişinin erişimine ve kullanımına izin verir. Cüzdan temel olarak bu anahtarların toplanmasıdır. 

Bitcoin Piyasası 

Bitcoin , Satoshi Nakatomo tarafından icat edilmiştir. Dijital para birimi , dijital para yada kripto para olarak adlandırılır. 

Bitcoin kabul eden satıcılar Bitcoin hizmetini kullanmak için BitPay ve CoinBase gibi hizmet sağlayıcılarını kullanırlar. Bu hizmet sağlayıcıları sizin adınıza yapılan bitcoin ödemesini kabul edip , sizin ödemeyi almak istediğiniz para birimine dönüştürüp belli bir hizmet bedeli karşılığında ödemeyi sizin hesabınıza geçiyor. 

BTCTurk  gibi siteler aracılığı ile çok düşük komisyonlar ile bitcoin alım satımı yapabilirsiniz.  

BtcTurk, Temmuz 2013’den bu yana Türkiye pazarına hizmet veren Türk Lirası tabanlı ilk Bitcoin borsasıdır. BtcTurk üzerindeki hesabınız uluslararası standartlara uygun, en ileri güvenlik yöntemleri kullanılarak korunmaktadır 

Bitcoin Avantajları/Dezavantajları 

Bitcoin ile  satış yapmak için herhangi bir ödeme yapmazsınız. 

Bitcoin, TL,USD, EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir.  

Bitcoin borsası tatil günlerinde durmaz , her zaman çalışır. 

Dijital bir para birimidir. Elle tutulur gözle görülür bir şey değildir. 

QR kod aracılığı ile ödeme yapılabilir. 

Aracı kullanılmadığından çok düşük işlem masrafı vardır. 

Ülkemizde Kripto Para Birimi 

Ülkemizde kripto para kullanımına ilk ciddi adımı atan kurum Akbank olmuştur. Akbank , uluslararası para transferinde blockchain teknolojisini kullanarak şeffaflık ve hızı artırıp, maliyetleri düşüren çözümler sunan teknoloji firması Ripple ile anlaşan ilk Türk Bankası olmuştur. 

Bir Cevap Yazın