SEO Nedir? Doğal SEO Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde Web tasarım işi ile ilgilenen web tasarımı yapan yada kendi web sitesi olan herkes SEO(Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu tabirini en az bir defa duymuştur.

Peki nedir bu seo? neden web sitemiz üzerinde seo çalışması yapıyoruz yada yaptırıyoruz? nasıl doğal seo çalışması yapılmalıdır? İşte bu gibi sorulara cevap olabilmek adına sizlere bu yazıyı hazırladım.

En basit şekilde SEO web sitenizin arama motorlarının sizi bulabileceği uygunlukta düzenlenmesi ve arama motorlarında en üst sıralarda zaman içerisinde yer almanız için yapılan çalışmalardır.

seo nedir? doğal seo çalışması nasıl yapılmalıdır?
seo nedir? doğal seo çalışması nasıl yapılmalıdır?

Konuyu daha iyi anlayabilmeniz adına bir örnek ile devam etmek istiyorum ;

Bir firmanız var yada bir hizmet veriyorsunuz yada bir ürün satıyorsunuz diyelim. Son kullanıcıya yani müşterilere ulaşabilmek adına, müşterilerin sizi bulabilmesi adına bir web sitenizin olması şarttır ve vardır da, peki web siteniz üzerinden hiçbir olumlu etkileşim alamıyorsanız yani müşteri gelmiyorsa size hiçkimse ulaşamıyorsa süper tasarımda bir web sitenizde olsa ne anlamı var ? Bir anlamı yok tabi ki herkes son kullanıcıya ulaşabilmek için,satış yapabilmek,hizmet sunabilmek için web sitesi açar.

Yani sonuca gelecek olursak yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı herkes web sitesinin ilk sırada yada en kötü ilk sayfada çıkmasını ister. Öğneğin; çelik üretimi yapıyorsunuz ve çelikten imal edilmiş birçok ürününüz var başta Türkiye olmak üzere herhangi bir lokasyondaki internet kullanıcısı arama motoruna “Çelik” yazdığı zaman önüne sizin çıkmanız gerekli ki eğer çelik satın almak isteyen potansiyel bir müşteri ise sizi arayabilsin ve size ulaşabilsin.

Web sitemizin ilk sıralarda yer alması kullanıcılara ulaşabilmesi için yapılan çalışmalara seo adı verilir.Yazımızın devamında nasıl doğal seo çalışması yapaliriz? gibi sorulara yanıt olacak ve seo’nun teknik kısımlarına değineceğim.

Site İçi Seo Nedir? Nasıl Yapılır?(On-Page SEO)

Arama motorları web sitelerine kendi belirledikleri kurallar dahilinde puanlar vermektedir.Bu puanlar web sitesinin metin ve görsel içerik, kullanıcı dostu arayüz,temiz ve hızlı kod yapısı özelliklerinin durumuna göre oluşmaktadır.

Arama motorları, browsers, One-Page SEO
Arama motorları, browsers, One-Page SEO

Site içi seo ile metin ve görsel içerik optimizasyonu yaparak site arayüzü ve kod yapısı üzerinde değişiklikler yaparak web sitemizi arama motorları için uygun hale getiriyoruz. Şimdi alt başlıklar halinde yapabileceklerimize bakalım.

Metin ve Görsel İçerik Optimizasyonu

Hiç şüphesiz On-Page SEO çalışması yaparken en çok üzerinde durulması gereken kısım metin ve görsel içeriklerin optimize edilmesidir. Çünkü Google tarafında metin içerikleri en önemli sıralama faktörleri arasında yer almaktadır.

Eskiden bir 300-400 kelimelik bir blog yazısı yazarak sıralamada üstlerde olabilmeyi öngörüyorduk.Fakat günümüzde artık sıralamalarda yer almanız için etkileşimli ve özgün ve kaliteli içerik üretmek şart hale geldi.

Peki metin içeriklerinin bu kadar önemli olduğu bir ortamda metinlerimizi nasıl optimize edebiliriz?Aşağıda içerik optimizasyonu konusunu en ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz.

1.) Konu Belirleme

yazmayı düşündüğünüz metinin  konusunu belirlemek çok önemlidir. Konu akılda kalıcı ve en azından belirli bir kesim için ilgi çekici olmalıdır.

2.) Planlama

Yazınızı yazmaya başlamadan önce kullanacağınız alt başlıklar, ana başlıklar anlatmayı düşündüğünüz konu ile ilgili ayrıntılar, kullanmayı düşündüğünüz görseller vs. planlı olması size birçok avantaj sağlayacaktır.

3.) Kullanılan Dil

Mümkün olduğunca kısa öz ve anlaşılır temiz bir dil kullanmaya dikkat edilmelidir.Uzun cümle,kelime öbeklerinden kaçınılmalıdır. Ayrıntılı bir konu hakkında bilgi veriyor dahi olsanız yazınızı açık bir dille ve okuyanın sıkılmayacağı şekilde kaleme almalısınız.

4.) Heading Etiketleri Kullanımı(H1,H2 vb.)

arama motorlarına yazımızın başlıklarını gösterebilmemiz için heading etiketlerini kullanmamız çok önemlidir. Ana başlıklar H1, ana başlığın hemen arkasından gelen alt başlık H2 etiketleri kullanarak yazılmalıdır. H3,H4,H5,H6 etiketleride mevcuttur, fakat yazınızı yazarken çok mecbur kalmadıkça H4,H5,H6 etiketlerini kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü sizin H6 etiket kullanarak yazdığınız bir konu başka bir rakip yazıda H2 etiket kullanarak yazılmış olabilir buda sizi diğer rakiplere karşı geriye düşürebilecek bir faktör olarak ortaya çıkar. Arama motoru botu ilk olarak H2 etiketli yazıya öncelik verecetir.mPlanlamayı baştan düzgün yaparak en fazla H3 etikete kadar katagorize edilmiş bir yazı hazırlamak SEO açısından daha güçlü olacaktır.

5.) Anahtar Kelimelerin Kullanımı

Odak anahtar kelime ve yan anahtar kelimeler belirlenerek metnin içerisine konu bütünlüğünü bozmayacak şekilde kullanılmalıdır. Anahtar kelime seçerken “Google Keyword Planner” gibi araçları kullanarak seçtiğiniz anahtar kelimenin aylık ziyaretçi sayısı(volume), rakabet yoğunluğu gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Aylık ziyaretçi sayısı çok düşük yada çok rekabetçi bir kelime seçmek sizin arama motorlarında üst sırada çıkma ihtimalinizi zorlaştıracaktır. Ziyaretçi sayısı yüksek ve ortalama rekabetin düşük olduğu kelimelerde çalışmak mantıklı olacaktır.Ayrıca çok fazla anahtar kelime kullanımından kaçınılmalıdır. İdeal odak anahtar kelime kullanımı metnin tamamında %2 ile %3 arasında olmalıdır. Çok fazla anahtar kelime kullanımı google botlarının yazınıza düşük puan vermesine ve sizi geri sıralara düşmenize neden olabilir.

6.) Metin Özellikleri

Burada iki adet özellikten bahsedeceğim;

  1. Metniniz özgün olsun; Oluşturmuş olduğunuz yazınızın tamamen özgün olmasıda SEO açısından oldukça önemlidir. Çünkü google botları kopya metinleri farkederek sıralamada geri düşürmektedir, Tamamen özgün akıcı ve açıklayıcı metinler öne çıkmaktadır. Metninizin özgün olup olmadığını
  2. Metniniz açıklayıcı olsun; Metninizin açıklayıcı olması anlatılan konu ile ilgili karmaşa yaratmadan oldukça çok bilgi vermiş olmanız gene SEO açısından çok önemlidir. Bir konuyu ayrıntıları ile akıcı ve mümkün olduğunca sade şekilde anlatabilen yazılar google tarafından öne çıkarılmaktadır. Bu açıdan yazmış olduğunuz metnin 1000 kelimelik uzunlukta olmasını tavsiye ediyorum. YoastSEO gibi pek çok seo aracıda 1000 kelimeyi geçen yazılara pozitif puan vermektedirler.

7.) Alt Text ve Meta Description Kullanımı

Meta Tag kullanımı web siteniz açısından oldukça önemlidir.Çünkü kullanıcıya web siteniz ile ilgili bilgiler verir. Pekçok farklı meta etiketi olsada bunların en önemlilerinden birisi olan Meta Description yani açıklama etiketi kullanımı SEO açısından çok önemlidir. Çünkü adından da anlaşılacağı gibi  sitenizin içeriğini açıklamanıza imkan tanınan kısımdır ve Google başta olmak üzere birçok arama motoru bu kısıma dikkat etmektedir.Belirlenen karakter uzunluğu içerisinde olabildiğince anlaşılır ve sade bir şekilde açıklamamızı yapmalı bu açıklamaları yaparken anahtar kelime kullanımı nada özen göstermeliyiz.

Kullanımı: <meta name=”description” content=” Yazınızı buraya yazınız. ”/>

Gene SEO açısından oldukça önemli olan Alt text konusuna değinecek olursak web sitemiz üzerinde yayımlamış olduğumuz her türlü resim,fotoğraf ve grafiksel içeriklere alt text ismini verdiğimiz bir açıklama ekliyoruz. Çünkü arama motoru robotları resim ve fotoğrafın içeriği hakkında bilgi sahibi olamazlar. Onlara eklemiş olduğumuz görselin içeriğinde ne olduğunu yada ne anlatılmak istendiğini kısa şekilde alt textleri doğru şekilde kullanarak açıklamalıyız ki arama motoru robotları görseli bulabilsin ve görsel arama yapan kişilere de bu şekilde erişim sağlama ihtimalimiz artsın.

Dış SEO Çalışması Nedir? Nasıl Yapılır?(Off-Page SEO)

Dış seo çalışması ismindende anlaşılacağı üzere site dışında web sitemizin popülerliğini ve bilinirliğini arttırmak için  yapılabilecek her türlü etkileşim ve paylaşımları ifade eder.Dış seo çalışması yapılırken çok dikkat edilmelidir. Çünkü amacımız web sitemizin bilinirliğini, bulunabilirliğini ve popülerliğini arttırmak iken istemeden de olsa yapılan hatalı çalışmalar başka sitelerden alınan yanlış backlink’ler neticesinde web sitemizi olduğu durumdan daha kötü bir duruma sokabiliriz. Dış seo çalışması doğru bir şekilde backlink kullanarak yapılmaktadır.

Peki Nedir Bu “Backlink” şimdi bunu açıklayacağız.

Backlink Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Off-Page SEO doğru şekilde backlink kullanarak yapılır. Backlink dış bağlantı anlamına gelmektedir. Google nezninde kaliteli, başarılı ve güven duyulan bir web sitesinin size backlink çıkışı olması yani sizi referans olarak göstermesi yada sizin böyle bir siteye backlink vermeniz  doğru orantılı olarak google tarafında sizin web sitenizide güvenilir ve başarılı bir konumuna getirecektir.

backlink nedir?
backlink nedir? nasıl kullanılır?

Gene aynı şekilde kalitesiz yapay ve kopya paylaşımlar yapan google tarafında geriye düşürülen bir web sitesinden sizin sitenize backlink çıkışı olması yada sizin böyle bir siteye backlink vermiş olmanızda sizin web sitenizi olumsuz etkileyecektir.Bu sebepten backlink verirken çok dikkat edilmelidir ve hassas davranılmalıdır. Web sitenizin iç ve dış bağlantılarına dikkat edilmeli belirli aralıklarda kontrol sağlanmalı ve istenmeyen sitelerden sizin web sitenize verilen backlinkler kaldırılmalıdır.

Zaten eğer kaliteli bir web sitesine sahipseniz , kaliteli ve özgün paylaşımlar yapıyorsanız zaman içerisinde başka siteler size referans vermek isteyeceklerdir.Bu şekilde hiçbir şey yapmadan sadece kendi web sitenizi en iyi hale getirmek için çaba sarf ederek doğal backlink kazanmış olacaksınız.

SEO ile ilgili özet bilgi verdiğim bu yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım biraz olsun faydalı olmuştur. Bilgimakinesi.com bilgi platformu üzerinde SEO ile ilgili ayrıntılı  daha birçok paylaşım yapılacaktır.Farklı yazılarıma göz atarak bilgilenmeye devam edebilirsiniz.Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir